Jos 10 punnan säkki perunaa maksaa 6 dollaria ja 55 senttiä, kuinka paljon yksi maksaisi?

Jokaisen perunan hinta voidaan laskea jakamalla säkin kokonaishinta säkin perunoiden lukumäärällä.

6,55 $ \div 10 =0,655 $ $

Jokainen peruna maksaa siis 0,66 dollaria (66 senttiä).