Mikä leipä ei sisällä vehnää?

Leipä, joka ei sisällä vehnää, on gluteenitonta leipää. Gluteeni on vehnässä, rukiissa ja ohrassa oleva proteiini. Keliakiasta tai gluteeniherkkyydestä kärsivät ihmiset eivät voi syödä gluteenia, joten heidän on valittava gluteenittomia leipiä, jotka on valmistettu muista jauhoista, kuten riisi-, manteli- tai kookosjauhosta.