Kuinka voit käyttää korkoa vertaillaksesi kahden erikokoisen viljalaatikon hintaa?

Voit vertailla kahden erikokoisen viljalaatikon hintaa käyttämällä hintaa. Korko on kahden mittarin, kuten hinnan ja määrän, vertailu. Tässä tapauksessa vertaisit jokaisen viljalaatikon hintaa sisällä olevan viljan määrään.

1. Jaa kunkin murolaatikon hinta viljamäärällä grammoina

$$rate_1=\frac{Price_1\space \space sentteissä}{Gram_1}$$

$$rate_2=\frac{Price_2\space \space sentteinä}{Gram_2}$$

Saat parhaan vastineen vertaamalla kahden viljan hintoja. Laskeaksesi, mitkä viljatarjoukset

enemmän säästöjä, pienempi hinta grammaa kohden on parempi tarjous.