Har fruktsnacks vete?

Alla fruktsnacks har inte vete, men många har det.

Vete är ett vanligt allergen, så många tillverkare av fruktsnacks gör sina produkter vetefria. Vissa fruktsnacks innehåller dock vetemjöl eller vetestärkelse som ingrediens.

Om du är allergisk mot vete är det viktigt att läsa ingrediensetiketterna på fruktsnacks noggrant innan du konsumerar dem.