Om 6 apelsiner kostar 5,34 hur mycket kostar en?

För att hitta kostnaden för en apelsin måste vi dividera den totala kostnaden med antalet apelsiner.

Kostnad för en apelsin =Total kostnad / Antal apelsiner

Givet totalkostnad =$5,34 och antalet apelsiner =6

Kostnad för en apelsin =5,34 USD / 6

Kostnad för en apelsin =0,89 USD (ungefär)

Därför är kostnaden för en apelsin $0,89.