Innehåller Rowntree fruktpastiller gelatin från djur?

Rowntrees fruktpastiller är lämpliga för vegetarianer och veganer eftersom de inte innehåller några animaliska ingredienser, inklusive gelatin. Istället använder de pektin, ett växtbaserat gelningsmedel, för att ge pastillerna sin sega konsistens.