Är glutenfri kosher till påsk?

Gluten är ett protein som finns i vete, råg och korn. Det är inte kosher för påsk. Produkter märkta som "glutenfria" är inte nödvändigtvis kosher för påsk, eftersom de kan innehålla andra ingredienser som inte är tillåtna under högtiden, såsom jäsmedel eller spannmål som är Kitniyot.