Vad gör att marshmallows inte är kosher?

Gelatin används för att göra marshmallows, och det är inte kosher. Gelatin är ett protein tillverkat av djurs ben och hud, och det anses inte vara kosher eftersom det inte kommer från ett kosher djur.