Om 300 gelébönor kostar dig x dollar Hur många kan köpa för 50 cent till samma pris?

Låt oss ta reda på hur många gelébönor du kan köpa för 50 cent i samma pris.

Med tanke på att 300 gelébönor kostar x dollar.

För att hitta kostnaden för en geléböna kan vi dividera den totala kostnaden (x dollar) med antalet gelébönor (300).

Kostnad för en geléböna =x dollar / 300 gelébönor

Låt oss nu konvertera 50 cent till dollar:

50 cent =50 / 100 dollar =0,50 dollar

För att ta reda på hur många gelébönor vi kan köpa för 0,50 dollar kan vi dividera kostnaden för 0,50 dollar med kostnaden för en geléböna.

Antal gelébönor =0,50 dollar / (x dollar / 300 gelébönor)

Förenkla ekvationen:

Antal gelébönor =(0,50 dollar * 300 gelébönor) / x dollar

Antal gelébönor =150 gelébönor / x

Därför kan du i samma takt köpa 150 gelébönor för 50 cent.