Eğer 300 jöle fasulyesi size x dolara mal oluyorsa, aynı oranda 50 sente kaç tanesi satın alınabilir?

Aynı kurla 50 sente kaç tane jelibon satın alabileceğinizi öğrenelim.

300 jöleli şekerin x dolara mal olduğu göz önüne alındığında.

Bir jöle çekirdeğinin maliyetini bulmak için toplam maliyeti (x dolar) jöle fasulyesi sayısına (300) bölebiliriz.

Bir jöle fasulyesinin maliyeti =x dolar / 300 jöle fasulyesi

Şimdi 50 senti dolara çevirelim:

50 sent =50/100 dolar =0,50 dolar

0,50 dolara kaç tane jöle fasulyesi satın alabileceğimizi bulmak için 0,50 doların maliyetini bir jöle çekirdeğinin maliyetine bölebiliriz.

Jöle fasulyesi sayısı =0,50 dolar / (x dolar / 300 jöle fasulyesi)

Denklemin basitleştirilmesi:

Jöle fasulyesi sayısı =(0,50 dolar * 300 jöle fasulyesi) / x dolar

Jöle fasulyesi sayısı =150 jöle fasulyesi / x

Dolayısıyla aynı oranda 150 adet jelibonu 50 kuruşa satın alabilirsiniz.