Thea mor købte en otte pakke juicebokse i butikken for $4. Hvad er enhedspriskasser?

Enhedsprisen er prisen for én juiceboks. For at finde enhedstaksten dividerer vi de samlede omkostninger med antallet af juicekasser.

$$4 / 8 =$0,50 pr. juiceboks$$

Så enhedsprisen er $0,50 pr. juiceboks.