Hvad gør skumfiduser ikke kosher?

Gelatine bruges til at lave skumfiduser, og det er ikke kosher. Gelatine er et protein fremstillet af knogler og hud af dyr, og det betragtes ikke som kosher, fordi det ikke stammer fra et kosher dyr.