Η Λίζα αγόρασε 24 cupcakes για το ημερήσιο πάρτι στο σχολείο αν πλήρωνε συνολικά 12.00 πόσο κόστιζε κάθε cupcake;

Η ερώτηση και η απάντηση:

Ερώτηση: Η Λίζα αγόρασε 24 cupcakes για το ημερήσιο πάρτι στο σχολείο. Αν πλήρωνε συνολικά 12,00 $, πόσο κόστιζε κάθε cupcake;

Απάντηση: Κάθε cupcake κοστίζει 0,50$.

Υπολογισμός: Για να βρούμε το κόστος κάθε cupcake, μπορούμε να διαιρέσουμε το συνολικό κόστος με τον αριθμό των cupcakes:

Κόστος ανά cupcake =Συνολικό κόστος / Αριθμός cupcakes

Κόστος ανά cupcake =12,00 $ / 24

Κόστος ανά cupcake =0,50 $

Επομένως, κάθε cupcake κόστιζε 0,50 $.